do roku 2023
Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą
Liczba nowych osób prowadzących działalność gospodarczą wpisanych do REGON w 2024 r.
Podatki dla przedsiębiorców obowiązujące w 2024 r.
Miasto Podkowa Leśna nie dysponuje terenami inwestycyjnymi dla przedsiębiorców ze względu na uwarunkowania wynikające z ograniczeń przestrzennych.
Władze dążą jednak do wzmacniania potencjału gospodarczego miasta m.in. poprzez utrzymywanie bardzo niskich stawek podatku od środków transportowych, znacznie niższych niż dopuszczalne stawki maksymalne i został utrzymany na poziomie stawek w 2019 r.
W 2024 r. wartość wpływów z podatku PIT i CIT w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 6.033 zł i była znacznie wyższa niż w 2023 r. kiedy wynosiła 3.610,00.zł.
Miasto co rok zachęca swoich mieszkańców do rozliczania podatku PIT ze wskazaniem Podkowy Leśnej jako miejsca zamieszkania, przygotowując odpowiednie lokalne kampanie edukacyjne. Miasto przekonuje w nich, że aby część podatku od osób fizycznych mogła być przez samorząd lokalny wykorzystana na rzecz rozwoju Podkowy Leśnej i dla wspólnego dobra jej mieszkańców, należy odpowiednio rozliczyć podatek PIT. Wskazówki, jak to zrobić, zawarte są w materiałach przekazywanych mieszkańcom.
W sierpniu 2024 r. Podkowa Leśna Miasto Ogród zajęła 15. miejsce w rankingu Magazynu „WSPÓLNOTA” dotyczącego zamożności samorządów w Polsce według kryteriów w przeliczeniu na jednego mieszkańca za rok 2023.
Planowanie przestrzenne w gminach to proces systematycznego i zrównoważonego kształtowania przestrzeni, który ma na celu racjonalne wykorzystanie terenów z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców, ochrony środowiska oraz interesów społecznych i gospodarczych. W Polsce, na poziomie lokalnym, planowanie realizowane jest przede wszystkim poprzez miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Uchwalanie nowych miejscowych planów ma korzystne długotrwałe efekty m.in. przyczyniając się do usprawnienia procesów inwestycyjnych.
Plan ogólny
Rada Miasta Podkowa Leśna uchwałą Nr 30/VI/2024 z dnia 29 sierpnia 2024 r. przystąpiła do sporządzenia planu ogólnego Miasta Podkowa Leśna.
Od 11 września do 31 października 2024 r., mieszkańcy Podkowy Leśnej mogli składać wnioski do projektu planu, wyłącznie za pomocą ogólnopolskiego formularza, dostępnego w Urzędzie Miasta i na stronie internetowej miasta w zakładce „PLAN OGÓLNY”.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz zmianie niektórych innych ustaw, wprowadziła szereg zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Ustawa weszła w życie 24 września 2023 r.
Najważniejsza zmiana dotyczy zastąpienia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego przez nowy - obowiązkowy dla obszaru całej gminy - plan ogólny. W odróżnieniu od studium, plan ogólny będzie aktem prawa miejscowego.
Plan ogólny ma określić podział obszaru gminy na strefy planistyczne (sposób zagospodarowania poszczególnych terenów) oraz wskazać gminne standardy urbanistyczne (określenie intensywności zabudowy, wysokości i powierzchni zabudowy oraz minimalnej powierzchni biologicznie czynnej). Jego postanowienia będą wiążące przy ustalaniu planów miejscowych oraz przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Plan ogólny każda gmina powinna mieć uchwalony do końca czerwca 2026 r. Jeśli gmina nie uchwali planu, nie będzie mogła wydawać decyzji o warunkach zabudowy oraz uchwalać miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Dla nowych decyzji o warunkach zabudowy okres obowiązywania ograniczono do pięciu lat. Obecnie obszar analizowany na potrzeby sporządzenia analizy urbanistycznej do decyzji o warunkach zabudowy wyznacza się w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu terenu, przy czym musi być to minimum 50 metrów. Nowelizacja wprowadza zmianę polegającą na określeniu górnej granicy wielkości obszaru analizowanego. Obszar ten będzie mógł być ustalony w odległości maksymalnie 200 metrów, nawet w przypadku gdy wymagana trzykrotna szerokość frontu terenu będzie większa.
miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego
Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w mieście ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty.
Miasta Podkowa Leśna na specyficzny układ architektoniczno-urbanistyczny odpowiadający idei miasta-ogrodu, poddany ochronie poprzez wpisanie do rejestru zabytków (pod numerem A-1194 wraz z towarzyszącą zielenią).
Miasto jest też niemal w pełni pokryte obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.
Dzięki temu miasto m.in. nie musi wydawać decyzji w przedmiocie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego bądź warunków zabudowy.
W 2024 r. Rada Miasta Podkowa Leśna nie uchwaliła ani nie zmieniła żadnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Liczba MPZP
obowiązujących w gminie
Liczba planów
uchwalonych w 2024 r.
Powierzchnia objęta
MPZP (ha)
Powierzchnia gminy
objęta MPZP
Podkowa Leśna, jako Miasto-Ogród wyróżnia się wyjątkowym układem urbanistycznym ściśle związanym z obszerną i starannie pielęgnowaną zielenią miejską. Ze względu na niepowtarzalny układ urbanistyczny, zabudowę i zieleń miasto zostało wpisane do rejestru zabytków (22 października 1981 r.). Zieleń obejmuje liczne parki, zieleńce, aleje drzew oraz nasadzenia w pasach drogowych, które są systematycznie odnawiane i rozbudowywane dzięki miejskim inwestycjom i dotacjom. Miasto aktywnie realizuje projekty nasadzeń krzewów, drzew i kwiatów, angażując również przy tym mieszkańców w konsultacje społeczne, co pozwala na harmonijne wkomponowanie zieleni w przestrzeń publiczną i prywatną.
W ramach działań proekologicznych wdrażane są nowoczesne systemy zagospodarowania wód opadowych, takie jak rowy retencyjne, studnie chłonne czy nawierzchnie przepuszczalne, które przeciwdziałają podtopieniom i wspierają retencję wody, a także poprawiają warunki życia miejskiej zieleni. Ponadto w Podkowie Leśnej obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące usuwania drzew i krzewów, także na działkach prywatnych, co zapewnia skuteczną ochronę zieleni.
Obecnie w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody w granicach administracyjnych miasta znajduje się 26 pomników przyrody, 3 rezerwaty przyrody, 1 obszar chronionego krajobrazu oraz 1 zespół przyrodniczo-krajobrazowy.
W 2024 r. na utrzymanie zieleni w mieście wydatkowano łącznie kwotę 278.971,69 zł, w tym:
wynagrodzenia osobowe (75.785,44 zł),
zakup drzewek, kwiatów, art. ogrodniczych (33.165,62 zł),
pielęgnacja drzew i zieleni, nasadzenia, opracowanie wytycznych do projektu rewitalizacji Parku Miejskiego (170.020,63 zł).
Realizacja zadań związanych z ochroną środowiska stanowi odzwierciedlenie działań podejmowanych na podstawie polityki programów i strategii przyjętych przez władze Miasta Podkowa Leśna.
Do najważniejszych programów należą:
Program Ochrony Środowiska dla Miasta Podkowa Leśna na lata 2021-2024 z perspektywą na lata 2025-2028,
Kompleksowy program uregulowania gospodarki wodnej na terenie Gmin Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów,
Strategia rozwoju zieleni na Obszarze Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów wraz z opracowaniem inwentaryzacji zasobów przyrodniczych i koncepcji nowych nasadzeń,
Program Gospodarki Niskoemisyjnej Miasta Podkowa Leśna,
Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Podkowa Leśna,
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Miasta Podkowa Leśna w 2024 r. oraz zmiana tej Uchwały.
Szczegółowy opis wskazanych powyżej programów znajduje się w części raportu poświęconej realizowanym politykom, programom i strategiom.
europejski tydzień mobilności
Europejski Tydzień Mobilności (ETM) to coroczne, europejskie wydarzenie organizowane od 2002 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, które odbywa się w dniach 16–22 września. Jego głównym celem jest promowanie zrównoważonego transportu miejskiego, zachęcanie mieszkańców i władz lokalnych do korzystania z ekologicznych środków transportu, takich jak komunikacja publiczna, rowery, ruch pieszy.
Hasłem Europejskiego Tygodnia Mobilności w 2024 r. było „Współdzielenie przestrzeni publicznej”. Kampania podkreśla potrzebę tworzenia wspólnych, dostępnych dla wszystkich mieszkańców przestrzeni miejskich, które sprzyjają zrównoważonej mobilności, bezpieczeństwu na drogach, równości społecznej oraz poprawie jakości życia. Hasło zwraca uwagę na korzyści płynące z dzielenia przestrzeni przez pieszych, rowerzystów, osoby z niepełnosprawnościami oraz użytkowników transportu publicznego, a także na zmniejszenie emisji hałasu i zanieczyszczeń powietrza.
W ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności (16–22 września 2024 r.) WuKaDka i Miasto Podkowa Leśna zaprosiły na szereg wydarzeń promujących zrównoważoną mobilność.
Najważniejszymi atrakcjami były:
spacer pieszy po Podkowie Leśnej – poznanie historii lokalnych środków transportu, w tym kolejki WKD (dawniej EKD), zabytkowych rowerów i pasji jeździeckich mieszkańców,
Dzień Bez Samochodu i piknik rodzinny na terenie zaplecza WKD w Grodzisku Mazowieckim (12:00–17:00). W tym dniu przejazdy wszystkimi pociągami WKD były bezpłatne. Podczas pikniku można było zwiedzić Izbę Tradycji EKD/WKD, przejechać się rikszą prowadzoną przez kolejarza w historycznym mundurze, zobaczyć zabytkowy i współczesny tabor WKD oraz skorzystać z atrakcji dla dzieci (strefa animacji, dmuchańce, miasteczko rowerowe, serwis rowerowy).
Powierzchnia terenów zieleni - parki, zieleńce (ha)
Powierzchnia terenów chronionych (ha)
Krzewy posadzone w 2024 r.
Powstają nowe ścieżki rowerowe
W Podkowie Leśnej w 2024 r. powstały nowe ścieżki rowerowe:
w ul. Kolejowej powstał ciąg pieszo-rowerowy biegnący od ul. Sosnowej do ul. 11 Listopada, o szerokości 3,5 m i długości 74 mb. Nawierzchnia tego ciągu została wykonana ze szlachetnej kostki betonowej bezfazowej. Dodatkowym elementem, który również jest na ukończeniu, jest punkt postojowy przy stacji WKD Podkowa Leśna Wschodnia, czyli wiata wraz ze stojakami rowerowymi oraz ławką do odpoczynku,
w ul. Zachodniej powstał ciąg pieszo-rowerowy łączący ul. Zachodnią w Podkowie Leśnej z ul. Gołębią w Owczarni (gm. Brwinów).
Ścieżki rowerowe w ul. Kolejowej oraz Zachodniej powstały w ramach operacji „Rowerem przez Podkowę”. Miasto Podkowa Leśna otrzymało dofinansowanie w wysokości 152.800,00 zł.
Dzień Ziemi w Podkowie Leśnej
27 kwietnia 2024 r. w Podkowie Leśnej odbyły się obchody Dnia Ziemi, które miały miejsce przy Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich. Mieszkańcy wzięli udział w sprzątaniu miasta, korzystając z dwóch punktów wydawania worków i rękawiczek – przy ul. Świerkowej oraz przy Lesie Młochowskim.
W centralnym punkcie imprezy odbyły się ekologiczne warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in. malowanie glinianych doniczek i sadzenie nasion miododajnych roślin oraz malowanie drewnianych ozdób. Zorganizowano także wymianę roślin i książek.
Każdy, kto przyniósł drobny elektroodpad, otrzymał roślinkę. Rozdawano również budki lęgowe dla ptaków oraz hotele dla owadów. Wydarzenie miało na celu promowanie ekologii i aktywnego dbania o środowisko naturalne.
W roku 2024 Urząd Miasta na pielęgnację drzew miał podpisana umowę z konsorcjum dwóch specjalistycznych firm. Wykonawca przez cały rok wykonywał wycinki drzew suchych i zagrażających, na które to otrzymał stosowne pozwolenie od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz prowadził prace pielęgnacyjne na drzewach w mieście. Wykonywano redukcje koron i cięcia prześwietlające, usuwano susz i obniżano korony drzew rosnących w ciągach komunikacyjnych - wszystko to po by zachować dobrostan drzewostanu, który rośnie niekiedy od 80 czy 100 lat. Rozpoczęto pielęgnację drzew na terenie Szkoły Podstawowej przy ulicy Jana Pawła II, która jest kontynuowana w roku 2025. Ponadto na wielu drzewach usunięto odrosty w celu budowania odpowiedniej korony bądź podtrzymania właściwej korony drzewa, co ma służyć zachowania odpowiedniej statyki drzew. W 2024 r. postawiono przede wszystkim na zabiegi, które służyły bezpieczeństwu oraz zachowaniu najlepszej z możliwych kondycji drzew, a tym samym utrzymaniu naszego dziedzictwa jakim są drzewa.
Ponadto miasto prowadziło pielęgnację zieleni niskiej zaprojektowanej wzdłuż ulic. Zieleń przyuliczna z wieloma nasadzeniami krzewów, bylin, roślin cebulowych wymaga cyklicznych zabiegów pielęgnacyjnych, cięć formujących oraz innych zabiegów pielęgnacyjnych w celu dalszego prawidłowego rozwoju. Wszystkie te prace były prowadzone łącznie z zabiegami porządkowymi w celu utrzymania atrakcyjności i ładu w przestrzeni.
W 2024 r. została oczyszczona, odnowiona i zabezpieczona figura Matki Boskiej na skwerze ks. B. Kolasińskiego (na rogu ulic Bluszczowej i Parkowej) upamiętniająca założenie miasta w 1925 r.