Liczba użytkowników w 2024 r.
Liczba wypożyczeń książek w 2024 r.
Liczba wypożyczeń czasopism* nieoprawnych w 2024 r.
Liczba wypożyczeń audiobooków w 2024 r.
* Oferowane tytuły: ARCHEOLOGIA ŻYWA, BIULETYN MIASTA OGRODU PODKOWY LEŚNEJ, CHARAKTERY, CZAS NA WNĘTRZE, GARDENERS’ WORLD, GAZETA WYBORCZA, HISTORIA BEZ CENZURY, HISTORIA EKSPERT, HISTORIA NA WEEKEND, JAZZ FORUM, KARTA, KOSMOS DLA DZIEWCZYNEK, KSIĄŻKI. MAGAZYN LITERACKI, MÓWIĄ WIEKI, NATIONAL GEOGRAPHIC, NEWSWEEK, NOWA FANTASTYKA, ODKRYWCA, PIES, PISMO, PSZCZELARSTWO, RAPORT, RUCH MUZYCZNY, RZECZPOSPOLITA, SENS, SKARPA WARSZAWSKA, SKRZYDLATA POLSKA, SPOTKANIA Z ZABYTKAMI, STERN (w jęz. niem.), STOLICA, SZLACHETNE ZDROWIE, ŚWIAT KOLEI, ŚWIAT MOTOCYKLI, ŚWIAT NAUKI, THE ATLANTIC (w jęz. ang.), THE ECONOMIST (w jęz. ang.), THE NEW YORK REVIEW (w jęz. ang.), TORII, TRAVELER, TWÓJ STYL, TYGODNIK POWSZECHNY, WERANDA, WIEDZA I ŻYCIE, WIOSŁO, ZWIERCIADŁO.
Mieszkańcom Podkowy Leśnej, którzy należą do grona Czytelników Biblioteki podkowiańskiej, umożliwiono w 2024 r. dostęp do publikacji, audiobooków i ebooków przy użyciu platformy EmpikGo.
Do dyspozycji Czytelników przekazano ofertę obejmującą:
ok. 200.000 publikacji, audiobooków i podcastów,
46.898 ebook’ów.
Spotkania autorskie
XX. edycja Festiwalu Otwartych Ogrodów
Spotkanie autorskie z Tomaszem Lachem - synem Zofii Komedowej. Opowieść na podstawie wspomnień Ewy Krzyżanowskiej Marka Nizińskiego i Zosi Komedowej prowadzone było przez Igora Martyna - scenarzystę filmowego i producenta, wykładowcę akademickiego.
Wydarzeniem towarzyszącym była - opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego Prezesa Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda - plenerowa wystawa pn. KOMEDA kalendarium życia e-wystawa, będąca swoistym życiorysem Krzysztofa Komedy przedstawionym w bardzo zwięzłej formie, opisującej wszystkie etapy jego życia zawodowego i prywatnego.
Realizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki pod egidą Instytutu Książki, prowadzone przez Michała Bursztę, zorganizowane w partnerstwie z CKiIO spotkanie autorskie z Grzegorzem Piątkiem prezentujące publikację pt.: Starzyński. Prezydent z pomnika.
Nowe i na nowo napisane wydanie pierwszej książki Grzegorza Piątka o legendarnym prezydencie Warszawy – Stefanie Starzyńskim. Pasjonująca biografia autorstwa laureata Paszportu Polityki, Nike Czytelników oraz wielu innych nagród za bestsellerową „Gdynię obiecaną”. Uczestnicy spotkania usłyszeli fragmenty tekstu w interpretacji Marcina Popczyńskiego.
Zorganizowane w partnerstwie z CKiIO spotkanie autorskie z Agnieszką Cubałą prezentujące publikację pt.: Zwyczajni ’44.
Agnieszka Cubała - autorka 12 książek o Powstaniu Warszawskim, w tym bestsellerowych tytułów, takich jak m.in.: „Miłość’44”, „Kobiety"44”, „Artyści"44”,„Wolność’44”; współpracowała z Muzeum Powstania Warszawskiego, koordynując prace nad realizacją scenariusza ekspozycji stałałej tej placówki; opracowała hasła autorskie do „Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego”; konsultowała dwa rozdziały polskiej edycji książki Normana Davisa „Powstanie"44”. Za popularyzację tematu dwukrotnie otrzymała prestiżową nagrodę Klio, odznakę „Zasłużony dla Warszawy”, medal „Orła Pęcickiego” i odznaczenie państwowe - srebrny Krzyż Zasługi.
Realizowane w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki pod egidą Instytutu Książki spotkanie Przemysława Wechterowicza z dziećmi z Przedszkola Miejskiego im. Krasnala Hałabały.
Zorganizowane w partnerstwie z CKiIO spotkanie autorskie z Aleksandrem Kaczorowskim wokół publikacji pt.: Babel. Człowiek bez losu.
Aleksander Kaczorowski - polski bohemista, tłumacz, eseista i dziennikarz.
Pracował w Gazecie Wyborczej. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika Newsweek Polska. Pracował również w redakcji Forum, także jako zastępca redaktora naczelnego. Powrócił jednak do pracy w Newsweek Polska, jako jeden z zastępców redaktora naczelnego. Obecnie redaktor naczelny Aspen Review Central Europe.
Autor książek. Jest również tłumaczem literatury czeskiej, m.in. prozy Bohumila Hrabala, Egona Bondy'ego i Josefa Škvoreckiego. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Wykłada w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej UW. W 2015 został nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej w jej III edycji w kategorii „Najlepsza książka” za książkę Havel. Zemsta bezsilnych. W tym samym roku otrzymał tytuł Ambasadora Nowej Europy, przyznawany przez Europejskie Centrum Solidarności i Kolegium Europy Wschodniej. W 2016 został laureatem nagrody Václava Buriana za wkład w dziedzinie kultury do dialogu środkowoeuropejskiego. W 2019 za książkę Ota Pavel: pod powierzchnią został uhonorowany Górnośląską Nagrodą Literacką „Juliusz” oraz finalistą Nagrody Literackiej Nike. W 2024 za tom Babel. Człowiek bez losu został nominowany do Nagrody Literackiej Nike.
Zorganizowane w partnerstwie z CKiIO spotkanie autorskie z Marcelem Woźniakiem wokół biografii pt.: Tyrmand. Pisarz o białych oczach.
Marcel Woźniak - pisarz i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych. Autor pierwszej biografii Leopolda Tyrmanda Tyrmand. Pisarz o białych oczach. Znalazł się z nią w gronie Books From Poland 2020 Instytutu Książki. Tropiąc historię pisarza odwiedzał San Francisco, Chicago, Nowy Jork, Wilno, Frankfurt nad Menem, a nawet Moskwę. Twórca powieści kryminalnych Powtórka, Mgnienie, Otchłań, Most nad wzburzoną wodą oraz wojennych Egzekutor i Rzeźnik z Lyonu i licznych opowiadań. Były dziennikarz radiowy i scenarzysta. Obecnie studiuje na Wydziale Reżyserii w łódzkiej filmówce oraz pracuje dla Wydawnictwa Marginesy nad biografią artysty Jana Lenicy.
Opowieść o legendzie Warszawy i autorze Złego, to historia znikania i powrotów. Gdy NKWD przystawia mu pistolet do głowy, Tyrmand w ostatniej chwili ucieka od zsyłki na Sybir. Gdy czeka go komora gazowa, zmienia tożsamość z polskiego Żyda na Francuza i jedzie do nazistowskich Niemiec (o czym opowiada film "Filip" z 2023 r.). W Polsce - w latach 50. XX wieku - jego książki znikają z księgarń w godzinę. Marek Hłasko nazywa go geniuszem, Witold Gombrowicz – spadkobiercą romantycznej tradycji, a Tadeusz Konwicki i Maria Dąbrowska połykają Złego w jedną noc.
Wydarzeniem towarzyszącym była - opracowana przez Andrzeja Rumianowskiego Prezesa Fundacji Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda plenerowa wystawa pn. Tyrmand. Kalendarium życia.
mała książka - wielki człowiek
Projekt pod nazwą „Mała książka – wielki człowiek”, w którym udział bierze Biblioteka podkowiańska to jedna z największych na świecie kampanii promujących czytelnictwo od narodzin, w ramach której rocznie do polskich dzieci trafia blisko milion książek.
Wszystkie działania składają się na kompleksowy, wieloletni program, którego celem jest, by każde dziecko miało własne, pięknie wydane i mądre książki, których wspólne czytanie w gronie najbliższych przełoży się na ich rozwój i dobrostan, a także wzmacnianie więzi rodzinnych. Kampania dofinansowana jest z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i realizowana przez Instytut Książki.
Biblioteka w ramach tego projektu współpracuje z przedszkolami (m.in. Miejskim im. Krasnala Hałabały, Niepublicznym Montessorii, Moim Przedszkolem) dla których prowadzimy cykliczne zajęcia czytelniczo-biblioterapeutyczne.
współpracA
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Warszawy w Podkowie Leśnej korzystają też na co dzień z ponad 700 egzemplarzy, głównie lektur szkolnych, przekazanych przez Bibliotekę podkowiańską do biblioteki szkolnej jako depozyt.
Wśród partnerów znajdują się też organizacje pozarządowe m.in. Fundacja Muzeum Jazzu im. Leopolda Tyrmanda, Towarzystwo Przyjaciół Miasta Ogrodu Podkowy Leśnej, Stowarzyszenie Związek Podkowian.
Biblioteka współpracuje także ze Środowiskowym Domem Samopomocy KSNAW - od lat prowadzone są cykliczne zajęcia biblioterapeutyczne dla podopiecznych Domu Samopocy.
Natomiast pod egidą Instytutu Książki odbywają się cotygodniowe spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, w których uczestniczą amatorzy literatury i dyskusji nt. interesujących, wartościowych publikacji, głównie o charakterze popularnonaukowym.